Známé rčení říká, že investoři by v květnu měli své akcie raději prodat a rychle zmizet z trhu. Tahle stará pravda vychází ze zkušenosti, že trhy mají tendenci kolem května oslabovat. Jestli to tak bude i letos, samozřejmě neví nikdo, podle expertů oslovených Ekonomem ale zmiňují hned několik vlivů, které by akcie mohly srazit. Od geopolitických rizik přes ztracené naděje, že americký Fed rychle a několikrát sníží sazby, až třeba po fakt, že na pražské burze se v květnu začne několik společností obchodovat bez dividendy, což vždy vede k poklesu jejich ceny.
Michal Semotan, portfolio manažer fondu J&T Opportunity CZK:
Nadále preferujeme akciové investice, ale i mezi dluhopisy vidíme zajímavé příležitosti. Po poklesu cen jsou opět velmi zajímavé úrovně výnosů amerických státních dluhopisů, do portfolia našeho fondu J&T NextGen jsme dokupovali ty s dvouletou splatností. Mezi akciemi jsme nově nakoupili akcie rakouského výrobce elektřiny Verbund, jelikož si myslíme, že se cena elektřiny v našem regionu odrazila ode dna a Verbund je výrobcem čisté energie bez potřeby nákupu emisních povolenek. V tomto sektoru jsme otevřeli i pozici na britské společnosti Drax, která je producentem elektrické energie z biomasy. Po poklesu ceny akcií Grouponu jsme zde otevřeli menší spekulační pozici, když vidíme velký pokrok v hospodaření této společnosti vedené českým managementem. Další společností nově nakoupenou v našich portfoliích je Leidos Holdings, která svůj byznys tvoří v nyní důležitém obranném sektoru a kybernetické bezpečnosti. Jinak obecně platí, že pokračující výsledková sezona bude ovlivňovat vývoj cen akcií firem publikujících výsledky. Trh velmi přísně trestá jakékoliv zklamání na výhledu, proto nevylučujeme další pokles akcií v nejbližším horizontu jednoho až dvou měsíců. Také čísla z americké ekonomiky ukazují na pokračující inflační tlaky, a tak reakce Fedu bude velmi bedlivě sledována investory. Z dlouhodobého pohledu je podle nás jedno, kdy dojde ke snížení sazeb, důležité je, že se to v budoucnu stane. Krátkodobě však investoři mohou reagovat negativně na prohlášení Fedu o pozdějším snižování sazeb. Také nemůžeme nadále přehlížet napětí mezi Izraelem a Íránem, i když se nyní největší nebezpečí zdá zažehnáno. Takže já jsem pro nejbližší období mírně negativní, v horizontu roku a dále však naopak nadále velmi pozitivní.
Tomáš Vlk, hlavní analytik Patria Finance:
Duben znamenal přerušení letošní akciové rallye. Pokles pak otevřel prostor pro návrat a případné dokupování velkých technologických jmen. U Microsoftu či Mety jde o dlouhodobě fungující investice. První z nich nabízí stabilní a rostoucí byznys a nyní výhodnější vstupní cenu. Druhá firma je po propadu, když se investoři zalekli investičních plánů vedení, ale byznysově byla poslední sada jejích výsledků velmi přesvědčivá.
Kryštof Míšek, hlavní ekonom Argos Capital:
Inflace (index PCE) v USA vzrostla z 2,5 na 2,7 procenta. Jádrová složka skončila na 2,8 procenta, takže můžeme konstatovat, že příchozí data potvrzují, že je inflace v USA pořád značně „sticky“, jinak řečeno se jí příliš nechce klesat. A to americké centrální bance zrovna neusnadňuje práci. Jestli má její měnová politika zůstat stále svázána s novými daty z ekonomiky, nemělo by ve střednědobém horizontu smysl upravovat úrokové sazby směrem dolů. Nadcházející zasedání se tak pravděpodobně ponese opět ve vyčkávacím módu. Připomenu, že hlavním cílem Fedu by měla být dvouprocentní inflace, kterou jádrový index PCE v posledních třech letech překračuje. V případě, že současné sazby nestačí na „ztlumení“ růstu cenové hladiny v ekonomice, tak je otázkou, zda by tyto vysoké sazby neměly zůstat až do roku 2025. Ještě v únoru přitom trh počítal s tím, že letos se úroky sníží na šesti až sedmi zasedáních Fedu. Mezi aktuálně zajímavé komoditní těžaře řadím určitě Anglo American, který by mohl získat „vylepšenou“ nabídku na převzetí od svého rivala BHP Group. Z technologických společností po menší tržní korekci zůstává atraktivní výrobce čipů AMD.
Bohumil Trampota, analytik Komerční banky:
Předpokládám, že by se měl rozvinout potenciál společnosti Colt CZ. Zejména v druhé polovině roku by se podstatně mělo zlepšit hospodaření vzhledem k nedávným akvizicím zejména společnosti Sellier & Bellot. Navíc by se měl potvrdit trend růstu poptávky na hlavním trhu Coltu v USA. A také čekám, že zejména evropské země budou přezbrojovat své ozbrojené složky. Během května očekávám návrh dividendy ČEZ. Podle stávající dividendové politiky by to mělo být 39 až 52 korun na akcii. Ale podobně jako v minulém roce by mohl ministr financí dát protinávrh na výplatu celého zisku. To by znamenalo dividendu 69 korun a pro cenu akcií by to byl pozitivní katalyzátor. Vedle toho ČEZ zveřejní 14. května výsledky za první čtvrtletí letošního roku, což by pro cenu akcií rovněž mohl být pozitivní impulz. Pokud jde obecně o vývoj na akciových trzích, říká se „Sell in May and Go Away“ neboli „Prodej v květnu a jdi pryč“. Uvidíme, jestli to bude platit v květnu 2024. Pravda je, že na pražské burze se v květnu začne několik společností obchodovat bez dividendy (KB, Erste, VIG, Philip Morris). To většinou znamená, že cena akcie klesne zhruba o výši dividendy. To bude mít na index PX jistě nepříznivý vliv. Kapitálové trhy by také mohla ovlivnit jakákoliv eskalace geopolitického napětí. Investoři budou rovněž sledovat centrální banky, respektive jejich měnovou politiku. Nicméně ani od amerického Fedu nebo evropské ECB se snižování sazeb nečeká (do konce května nebudou mít měnové zasedání). Trhy tak může nasměrovat například komentář centrálních bankéřů.
Lukáš Brodníček, portfolio manažer Fio investiční společnost:
Do portfolia Fio globálního akciového fondu jsme během dubna nejvíce přikupovali akcie amerického zdravotnického konglomerátu UnitedHealth a známého producenta sportovního zboží Nike. Obecně se portfolio během poslední doby přeměnilo z růstovějších technologických titulů spíše do firem z jiných sektorů, kde došlo k nemalé kompresi ocenění a dá se očekávat, že si management poradí s aktuálními problémy ve svém podnikání. Jinak se v těchto týdnech primárně analyzují nově příchozí informace od firem v rámci probíhající výsledkové sezony. Jako obvykle jsou v návaznosti na reportovaná čísla nebo poskytnutý výhled k vidění prudké pohyby akcií, čímž vznikají zajímavé příležitosti, a to napříč sektory. Pro kapitálové trhy budou vedle zmíněné výsledkové sezony, která je směrodatná primárně pro akciový trh, hlavním hybatelem dění na finančních trzích příchozí makrodata. Inflační překvapení na začátku roku ze Spojených států nabourává trhem naceněný scénář o rychlém odeznění inflace. Trh tak zredukoval počet očekávaných snížení sazeb v letošním roce z původních zhruba sedmi na pouhé jedno až koncem roku. Čím déle zůstanou úroky nahoře, tím se zvyšuje pravděpodobnost recese, protože domácnosti a firmy musí postupně refinancovat svoje dluhy. Sledovat se bude také vývoj na japonském jenu, když na jeho podporu musela na měnovém trhu intervenovat Bank of Japan.
Anketní odpovědi nepředstavují investiční doporučení. Zdroj: https://ekonom.cz/c1-67321510-akciova-anketa-nastava-cas-prodat-a-rychle-zmizet
Comentários