top of page

Ekonom (Akciová anketa): Z trhů mizí obavy. Vývoj v USA ale může nejistotu vrátit

Index strachu VIX je na nejnižších hodnotách za pět let. Investoři podceňují možnost, že se v USA opět mohou zvednout úrokové sazby.

Akciové trhy v posledních týdnech připomínají nehybnou hladinu klidného rybníčku. Index tržní volatility VIX, který měří rozkolísanost na finančních trzích je na nejnižších hodnotách za posledních téměř pět let a jen málo mu chybělo k rekordně nízké hladině roku 2017. „Trhy si tak zjevně neuvědomují, jak moc je pravděpodobné, že americká ekonomika může vyžadovat ještě vyšší úrokové sazby k tlumení perzistentních inflačních tlaků,“ říká v anketě Ekonomu Kryštof Míšek, hlavní ekonom Argos Capital. Rozhodnutí Fedu i ECB tak budou i v červnu určovat dění na trzích.

Tomáš Vlk, hlavní analytik Patria Finance:

Stále se dá uvažovat i o jiných než akciových investicích, a tím myslím hlavně dluhopisy. Do portfolia ale hledáme přece jen více akcie. Příležitostí pro dlouhodobější investory, které láká pěkná dividenda a cena propadlá po výsledcích, může být automobilka Stellantis. Tento sektor samozřejmě prochází nejistým obdobím velkých změn. Na druhou stranu mě na Stellantisu láká kromě nízké valuace a dividendy také velmi schopné vedení, pravděpodobná vzpruha při spuštění ochranářských opatření v Evropě a silná imunita pro případ čínské odvety, neboť automobilka tam skoro neprodává a dominantně operuje v USA a Evropě. Z témat, jež budou určovat dění na kapitálových trzích v červnu, je možné upozornit na důležitá makrodata typu inflace nebo z amerického trhu práce. Připadá mi však, že se investoři tak trochu točí v kruhu očekávání ohledně úrokových sazeb a zřejmě se nedočkají výrazné změny ani jedním směrem. Snížení sazeb, ke kterému přikročí ECB, podle mě nebude znamenat nic zásadního, a tak do další výsledkové sezony můžeme nakonec vidět jen konsolidaci a trend do strany.

Lukáš Brodníček, portfolio manažer Fio investiční společnost:

Portfolio fondu rozšířily akcie Boeingu. Člověk aby pomalu slavil, že letadlo od nich doletí v celku, ale věřím, že změny v managementu a jeho maximální úsilí povedou k nutnému vylepšení kontrol ve výrobních halách. Vzhledem k již výraznému snížení odhadů hospodaření pro nejbližší období budou hybatelem akcií právě zprávy z kontrolních protokolů a certifikace letadel. Boeing má nadále velmi vysoký stav nevyřízených objednávek a omezené výrobní kapacity brání přesunout je ke konkurenčnímu Airbusu. Při válečných konfl iktech ve světě by se mělo v následujících letech dařit divizi armádní techniky. Vývoj na trzích budou v červnu ovlivňovat nadále příchozí makrodata, která budou měnit především odhady pro vývoj sazeb Fedu, zatímco ECB by již měla přikročit k prvnímu snížení úroků. Výsledková sezona jinak už jen doznívá, přičemž díky velkým technologickým firmám dopadla nad očekávání a znamenala květnový návrat akciových indexů na maxima.

Kryštof Míšek, hlavní ekonom Argos Capital:

Index tržní volatility VIX (neboli index strachu) se nedávno propadl na nejnižší hodnotu za téměř pět let. Na úrovni 11,5 bodu mu chybělo několik bodů k rekordnímu minimu z roku 2017, což tehdy znamenalo nejméně volatilní akciový trh v novodobé historii. Trhy si tak zjevně neuvědomují, jak moc je pravděpodobné, že americká ekonomika může vyžadovat ještě vyšší úrokové sazby k tlumení perzistentních infl ačních tlaků. V tomto prostředí se po rekordních číslech společnosti Nvidia může nabízet odklon k defenzivnějším sektorům, jako je potravinářství či utilit. Aktuálně v nich vypadají atraktivně NextEra Energy nebo PepsiCo. Příležitosti vidím i mimo akciové tituly. Americký dolar si začíná brát oddechový čas a investoři tak poprvé za posledních šest týdnů drží čistou krátkou pozici dle záznamů Commodity Futures Trading Commission (spekulují na pokles hodnoty dolaru – pozn. red.). To by se mohlo pozitivně projevovat na cenách komodit. Drahé kovy jako platina či měď by mohly opět posilovat.




Bohumil Trampota, analytik Komerční banky:

Mým favoritem mezi akciovými tituly je společnost Colt, která před několika dny zveřejnila čísla za první čtvrtletí letošního roku. Pokud jde o tržby, byl výsledek lepší, než se čekalo, ale vzhledem k jednorázovým položkám provozní úroveň zklamala. To se nebude opakovat. Aby management po horších výsledcích uklidnil trhy, zveřejnil navíc poněkud netradičně i výhled na první polovinu roku. A ten jasně ukazuje na velmi silné druhé čtvrtletí. Pravděpodobně bude dokonce nejlepší v historii firmy. A to ještě nemluvím o druhé polovině roku, kdy se projeví určitá sezonnost u dodávek ozbrojeným složkám. Projevit by se měl jednak organický růst a jednak růst pomocí nedávno akvírovaných společností swissAA a Sellier & Bellot. Dění na akciových trzích v tomto měsíci ovlivní samozřejmě centrální banky. ECB zasedá 6. června a měla by podle našich očekávání snížit sazby o 0,25 procentního bodu na 3,75 procenta. Půjde o první uvolnění měnové politiky od září minulého roku. Z mého pohledu by to již mohlo být zaceněno, aspoň z nějaké části, ale jistě to přinese na trh uvolnění. Zato Fed proti předchozím očekáváním v nejbližší době sazby nesníží. Možná až ke konci roku, pokud tedy letos vůbec. Z dalších možných hybatelů trhů nesmíme zapomínat na geopolitiku, která bohužel určitě také může zamíchat kartami na kapitálových trzích.

Martin Tománek, portfolio manažer Partners investiční společnost:

Právě teď mám v hledáčku akcie Deere & Company. Lidé ji znají pod jménem John Deere, respektive znají její ikonické zeleno-žluté traktory. Každopádně fi rma vyrábí i stavební a lesnické stroje. V poslední době to nemá úplně jednoduché, poptávka po nich klesá a s ní i tržby a zisky. Nicméně jedná se o standardní cyklus, který bude opět následován oživením. Deere je ve velmi dobré finanční kondici a z dlouhodobého hlediska má vítr v zádech. Jednoduše řečeno, lidí je stále více, takže budeme potřebovat i více potravin a infrastruktury. Deere je navíc schopen do zemědělství přinášet průlomové inovace, včetně využití AI. Pokud jde o celkový vývoj na trzích, nedávno skončená výsledková sezona firem byla samozřejmě klíčová. Firmy celkově reportovaly solidní čísla, což by mělo trh nadále podporovat. Investoři ale budou také sledovat ekonomická data, hlavně hospodářský růst a infl aci v USA a v eurozóně. Z mého pohledu se jedná o šum. Jestli bude infl ace příští měsíc o desetinu vyšší nebo nižší, je na delším horizontu irelevantní. Na druhé straně, i šum je schopen vyvolat na trzích krátkodobou volatilitu. Anketní odpovědi nepředstavují investiční doporučení.

Comentarios


bottom of page