top of page

Pokles cen drahých kovů, je současná „rally“ u konce s dechem?

Zlato, stříbro a měď byly ještě nedávno uprostřed silného „býčího“ trhu. S každým dalším nárůstem zájmu investorů tak kovy posouvaly svoje historická maxima. Poslední týdny ovšem přinesly určitou korekci cen a nabízí se otázka, zda současný vývoj předznamenává hlubší pokles na trhu, nebo je možnou investiční příležitostí. Jaké jsou příčiny tohoto pádu? Co můžeme dále od těchto komodit očekávat?



Ceny zlata se vyšplhaly na rekordních 2 449,95 USD za troyskou unci 20. května letošního roku, stříbro ve stejný den atakovalo 32,491 USD za unci. Měď se pak dostala v tento den až na 5 USD za libru, což bylo rovněž nové absolutní maximum.  K tomuto vývoji přispěla kombinace určitého geopolitického napětí (probíhající napětí na Taiwanu, ofenziva Ruska na Ukrajině, ofenziva Izraele v Rafáhu) a obnovená očekávání brzkého snížení úrokových sazeb ze strany americké centrální banky. Prudký nárůst hodnoty kovů přišel navzdory negativním signálům, které již od začátku letošního roku vysílají data o inflaci. Index spotřebitelských cen CPI vzrostl v USA o 0,3 % po březnovém a únorovém zvýšení o 0,4 %. Spotřebitelská inflace se tak v dubnu meziročně zvýšila o 3,4 % z březnových 3,5 %. Následně přišel zápis z posledního jednání Fedu, který poněkud zamíchal kartami. Představitelé FOMC zaujali výraznější „jestřábí“ postoj, protože se domnívají, že dosažení 2% inflačního cíle může trvat podstatně déle. V tomto směru jim příchozí data skutečně dávají za pravdu. Zlato tak např. reagovalo prudkým poklesem a během následujících tří dnů ztratilo přibližně 5 %. Ostatní kovy na tom byly prakticky stejně.


Přes neuspokojivá data o růstu cenové hladiny v americké ekonomice si troufám tvrdit, že se jedná pouze o dočasný stav. Zlato bude hrát roli bezpečného přístavu a uchovatele hodnoty v čím dál více turbulentním světě, který je v éře deglobalizace daleko méně ekonomicky předvídatelný. Navíc se vyspělé státy nejen kvůli zbrojení stále více zadlužují. Dobrým příkladem jsou USA, kde deficit rozpočtu letos může dosáhnout přes 6 % v poměru k HDP. Nedávný prudký nárůst cen stříbra, který byl založen na kombinaci silné poptávky v průmyslu a cenové dostupnosti kovu, naznačuje trvalou změnu nálady investorů. Stříbro se může stát vážným uchazečem o titul „drahý kov, který je třeba sledovat“ a může dlouhodobě doplňovat zlato jako uchovatel hodnoty. A měď vzhledem k rostoucí poptávce v rámci transformace energetiky určitě neřekla poslední slovo, poptávka po tomto kovu se má do roku 2040 7,5 znásobit.

コメント


bottom of page