top of page

Wheat (Pšenice)

S futures na pšenici lze obchodovat na burzách The Chicago Board of Trade (CBOT), Euronext, Kansas City Board of Trade (KCBT) a Minneapolis Grain Exchange (MGEX). Standardní smluvní jednotka je 5 000 bušlů. Největšími producenty pšenice jsou Čína, Indie, Rusko, USA, Francie, Austrálie a Kanada. Největším vývozcem pšenice je Rusko, následují Spojené státy, Kanada, Francie, Ukrajina, Austrálie a Argentina. Před ruskou invazí na Ukrajinu se Ukrajina a Rusko podílely na celosvětovém vývozu pšenice téměř 30 %.



Poptávka po pšenici by měla v roce 2023 posilovat, protože se očekává, že světové hospodářství poroste dle dat MMF o 2,9 %. Zároveň již druhým rokem probíhá válka na Ukrajině, která je jedním z hlavních světových vývozců pšenice, útoky dronů na infastrukturu snižují produkční potenciál této země a omezují dodávky na světový trh. Dodavatelské řetězce u této komodity zůstávají tedy trvale napjaté. Opačným směrem někdy působí hospodářská politika Ruska, která se snaží obcházet uvalené sankce a zvyšuje objem prodané pšenice na trzích, což může vést ke snížení cen.


V Rusku díky suchu dochází ke zpomalování setí plodin. Tento problém nadále pokračuje i tento podzim a celé setí plodin na období zimy se tím pádem zpomalilo. Podle SovEcon klesá míra setí pšenice ozimé na jedenáctileté minimum a v regionech Jih a Volha zaostala za loňským rokem o 400 000 hektarů. Na druhou stranu ale dochází k lepším pěstitelským podmínkám a zlepšování odrůd především tvrdé červené zimní pšenice. Jedná se o nebývale kvalitní sklizeň a američtí farmáři odhadují 4% nárůst oproti předešlému roku. Došlo k největší úrodě ze všech tříd pšenice za osm po sobě jdoucích obdobích sklizně. 

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

WASDE prosinec 2024

Konečné zásoby americké pšenice se snížily o 20 milionu bušlů, což je však stále 14 % nad loňskými úrovněmi. Globálně naopak...

Comments


bottom of page