Termínovaný kontrakt (futures) na lehkou sladkou ropu West Texas Intermediate (WTI) skupiny CME je nejlikvidnější kontrakt na ropu na světě. Futures na ropu WTI představují nejefektivnější způsob obchodování s největší směsí lehké sladké ropy. Ropa WTI je hlavní referenční hodnotou pro Severní Ameriku, protože pochází ze Spojených států, především z Permské pánve. Ropa pochází především z Texasu. Poté putuje ropovody, kterými se rafinuje na Středozápadě a v Mexickém zálivu. Hlavním místem dodání pro fyzickou výměnu a vypořádání cen WTI je Cushing v Oklahomě. Tento uzel má skladovací kapacitu 90 milionů barelů a představuje 13 % skladovacích kapacit ropy v USA.
Nabídka ropy zůstává v současnosti omezena několika faktory. Trhy nadále zůstávají v napětí kvůli dramatickému nárůstu geopolitického rizika na Blízkém východě, na který připadá více než třetina veškerého světového obchodu s ropou po moři. Zde se dále vyhrocuje konflikt mezi Íránem a USA v souvislosti s krizí v Rudém moři. Spojené státy kvůli této krizi nyní zvažují vojenský úder proti jemenským povstalcům, Húsíjům. V podstatě by šlo o zahájení proxy války mezi USA a Íránem, neboť Teherán povstalce podporuje. Na cenu ropy dlouhodobě rovněž vytváří tlak pokračující konflikt na Ukrajině, který omezuje vývoz ropy z Ruské federace v důsledku uvalených sankcí. Vymáhání uvalených sankcí by se dále mělo zpřísňovat.
Futures kontrakty na ropu WTI ve středu vzrostly na přibližně 66,7 USD za barel a odrazily se tak od nejnižší úrovně od května 2023, podpořeny obavami z přerušení dodávek v důsledku bouře v Perském zálivu. Francine zesílil v západní části Mexického zálivu na hurikán 1. kategorie a očekává se, že před dopadem na pevninu v Louisianě ještě zesílí, což představuje hrozbu pro provoz rafinerií podél pobřeží Mexického zálivu. Údaje API navíc ukázaly, že zásoby ropy v USA minulý týden nečekaně poklesly o 2,79 milionu barelů, což se vymyká tržním prognózám o nárůstu o 0,7 milionu barelů. Na trhu však přetrvával medvědí tón, neboť sentiment zatížil slabý výhled poptávky. Agentura EIA snížila své odhady cen ropy pro čtvrté čtvrtletí a rok 2025 poté, co OPEC podruhé za sebou snížil své měsíční projekce poptávky. Navíc přetrvávají obavy ze zmírnění poptávky na předních trzích s ropou, zejména v Číně, protože spotřeba je zatížena vyšším využíváním elektromobilů.
Comments